Osteochondróza

Osteochondróza je príčinou akútnej bolesti chrbta v 67% z celkového počtu prípadov. Nedostatok včasnej konzultácie s lekárom, konzultácie a liečba môže viesť k následkom, ako je narušenie fungovania vnútorných orgánov, poškodenie miechy a poškodenie nervových koreňov chrbtice. Čo je osteochondróza, aké typy liečby existujú pre pacientov a ako sa choroba diagnostikuje - čítajte ďalej.

Čo je osteochondróza?

Ochorenie osteochondróza je sprevádzané zriedením medzistavcových platničiek

Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré vedie k zriedeniu medzistavcovej chrupavky. Hyalínová chrupavka a medzistavcové platničky sa začínajú „opotrebovať" a strácajú schopnosť plne fungovať.

Odkaz.Vo väčšine prípadov je osteochondróza chrbtice diagnostikovaná u ľudí vo veku 25+. Podľa WHO od roku 2021 trpí osteochondrózou 43% populácie vo veku 25-40 rokov a viac ako 92% ľudí v starobe. Vzhľad a exacerbácia ochorenia môžu byť spôsobené okolitými nepriaznivými faktormi.

Druhy osteochondrózy

Každá časť chrbtice podlieha degeneratívnym procesom. Medzi typmi osteochondrózy chrbtice možno rozlíšiť 3 hlavné: krčná, hrudná a bedrová (kvôli vysokému zaťaženiu je bežnejšia ako ostatné).

 1. Lumbálna osteochondróza.Bedrová oblasť pozostáva z 5 stavcov, ktoré sú vystavené deformácii v dôsledku negatívneho vplyvu vonkajších a vnútorných faktorov. Pri porušení výživy a metabolických procesov v medzistavcových platničkách dochádza k bolestiam spôsobeným stratou elasticity a stenčovaním chrupavkového tkaniva.
 2. Cervikálna osteochondróza.Krčná chrbtica sa skladá zo 7 stavcov, ktoré sú pravidelne vystavované záťaži. Patologické procesy sa aktivujú, keď metabolické procesy tela zlyhajú.
 3. Hrudná osteochondróza.Hrudná oblasť pozostáva z 12 stavcov. Tento typ osteochondrózy je najmenej bežný. Hrudné stavce sú neaktívne. Ľudia, ktorí vedú pasívny životný štýl a pravidelne zdvíhajú ťažké predmety, sú náchylní na ochorenie.

Príčiny osteochondrózy

Počet ľudí trpiacich osteochondrózou každoročne rýchlo rastie. Je to spôsobené tým, že ľudia trávia väčšinu času na nohách a poskytujú maximálne zaťaženie medzistavcových platničiek.

Dôležité!S vekom / kvôli veľkému zaťaženiu sa disky a chrupavky deformujú. Môžu sa objaviť rázštepy a prietrže. V dôsledku toho sú stlačené nervové korene, stenčené disky, patologické procesy v mieche, svalové kŕče a progresívna bolesť.

Riziková skupina zahŕňa: kancelárskych pracovníkov, staviteľov, kaderníkov, predajcov, vodičov. Muži aj ženy sú rovnako náchylní na výskyt osteochondrózy.

Medzi provokujúce faktory osteochondrózy patria:

 • prítomnosť osteochondrózy v rodinnej anamnéze;
 • nadváha, obezita;
 • pasívny životný štýl;
 • ploché nohy.

Zhoršené znehodnotenie chrbtice a jej deformácia môžu byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 1. Zanedbávanie seba samého (úplný nedostatok fyzickej aktivity alebo nadmerné cvičenie).
 2. Nedostatok povedomia o správnom držaní tela na zníženie stresu na chrbtici.
 3. Neustála práca zahŕňajúca zdvíhanie/premiestňovanie ťažkých predmetov.
 4. Zranenia.

Osteochondróza: 4 štádiá vývoja ochorenia

Bolesť chrbta je príznakom všetkých štádií vývoja osteochondrózy

Existujú 4 štádiá vývoja osteochondrózy chrbtice:

 1. Prvé štádium– neexistujú žiadne jasné príznaky, podľa ktorých by bolo možné ochorenie diagnostikovať. Objavujú sa občasné bolesti chrbta, často po fyzickej námahe alebo presilení. Osteochondrózu v počiatočnom štádiu možno zistiť pri preventívnej prehliadke alebo pri CT či röntgenovom vyšetrení.
 2. Druhá etapa.Ďalšia fáza je charakterizovaná miernou bolesťou. Tkanivo chrupavky sa začína deformovať a vzdialenosť medzi platničkami chrbtice sa zmenšuje. Pri kontakte s lekárom je predpísaná lieková terapia (na zníženie bolesti) a fyzikálna terapia.
 3. Tretia etapa– chrbtica je deformovaná, objavujú sa fibrózne oblasti a hernia, bolesť sa zintenzívňuje a stáva sa výraznejšou a častejšou. V tomto štádiu všetko závisí od existujúcich symptómov. Lekár pomôže určiť spôsob liečby pacienta (konzervatívny alebo chirurgický).
 4. Štvrtá etapa- nezvratná deformácia funkcie chrbtice. Pre pacienta je takmer nemožné pohybovať sa nezávisle. Bolesť je akútna, konštantná a zvyšuje sa pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Patologické kostné tkanivo vypĺňa medzistavcový priestor, pacient sa stáva invalidným.

Príznaky osteochondrózy

Ako už bolo spomenuté, existujú 3 typy osteochondrózy a každý z nich sa vyznačuje individuálnymi prejavmi. Pozrime sa ďalej na všetky príznaky.

Príznaky bedrovej osteochondrózy

Osteochondróza bedrovej chrbtice

Ako pochopiť, že máte bedrovú osteochondrózu? Môžete si všimnúť charakteristické príznaky:

 • stuhnutosť pohybov;
 • bolesť v panve, krížoch, krížoch a dolných končatinách, ktorá sa pri cvičení alebo pohybe zintenzívňuje. Povaha bolesti je bolestivá, nudná, ostrá;
 • patologické procesy genitourinárneho systému (problémy s defekáciou a močením);
 • slabosť v nohách;
 • zhoršenie/nedostatok citlivosti.

Dôležité!Samoliečba je prísne zakázaná. Keď sa zistí bedrová osteochondróza, diagnóza a účinná liečba sú povinné. Dôsledkom nedostatočnej terapie sú hernie, výčnelky, ochrnutie dolných končatín.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza krčnej chrbtice

Ako pochopiť, že máte cervikálnu osteochondrózu? Môže sa vyskytnúť jeden alebo viac príznakov:

 • časté bolesti hlavy;
 • necitlivosť horných a dolných končatín;
 • silné chrumkanie v krčnej chrbtici počas fyzickej aktivity;
 • „škvrny", bodky v očiach, zakalenie a stmavnutie;
 • pocit pálenia a nepohodlie v oblasti srdca;
 • výskyt tinnitu, strata sluchu;
 • bezpríčinný závrat;
 • bolesť v ramenách, krku, ramenách.

Dôležité!Osteochondróza krčnej chrbtice je považovaná za jednu z najnebezpečnejších pre ľudí, pretože komplikuje proces nasýtenia mozgu krvou. Ak sa nelieči, objavia sa výčnelky, potom hernia. Chirurgická intervencia pri cervikálnej osteochondróze má vysoké riziko paralýzy tela. Ak sa objavia príznaky, kontaktujte iba kvalifikovaných odborníkov.

Symptómy hrudnej osteochondrózy

Osteochondróza hrudnej chrbtice

Ako pochopiť, že máte hrudnú osteochondrózu? Ochorenie môže diagnostikovať iba lekár (neurológ), ale pacient môže predpokladať prítomnosť osteochondrózy na základe charakteristických znakov:

 • nepohodlie, pocit pálenia lokalizovaný v hrudníku;
 • výskyt bolesti pri zdvíhaní rúk, bolesť v lopatkách;
 • dochádza k závratom a náhlej strate vedomia;
 • bolesť v hrudi.

Odkaz.Počas prechodu choroby do akútnej fázy sa môže objaviť dorsago (nedostatok vzduchu, ostrá/tuhá bolesť na hrudníku, „lumbago") a dorzalgia (bolesť môže byť epizodická alebo konštantná, akútna/tupá).

Osteochondróza hrudnej chrbtice je ťažké diagnostikovať. Ochorenie sa často zamieňa s angínou pectoris, srdcovým infarktom alebo zápalovými procesmi v pľúcach.

Diagnóza spinálnej osteochondrózy

Pri návšteve lekára sa začína anamnéza a fyzikálne vyšetrenie pohybového aparátu.
prístroj pacienta. Špecialista skontroluje integritu reflexov a úroveň citlivosti bolestivých oblastí. Potom sa nariadia krvné testy a ďalšie laboratórne testy. Na objasnenie diagnózy neurológ predpíše jeden alebo viac typov zobrazovacej diagnostiky:

 1. Ultrazvuk vertebrálnych artérií.
 2. RTG celej chrbtice alebo určitých oblastí (krčnej, hrudnej, driekovej).
 3. CT vyšetrenie chrbtice pomáha identifikovať prítomnosť degeneratívnych procesov, posunov, deformácií chrbtice a jej štruktúr.
 4. MRI chrbtice - identifikuje patológie mäkkých tkanív, pomáha skenovať miechu a medzistavcové platničky.
MRI chrbtice na informatívnu diagnostiku osteochondrózy

Liečba osteochondrózy

Ako liečiť osteochondrózu určuje ošetrujúci lekár v závislosti od typu ochorenia, závažnosti symptómov a stupňa patologických zmien. Ako terapeutickú terapiu možno použiť: fyzioterapiu, medikamentóznu liečbu, kurzy s chiropraktikom, terapeutickú masáž, cvičebnú terapiu alebo chirurgickú intervenciu (pri absencii pozitívnej dynamiky z iných metód liečby alebo v pokročilom štádiu).

Medikamentózna liečba osteochondrózy

Pri predpisovaní liečebnej terapie liekmi môže lekár použiť niekoľko skupín liekov naraz:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky) - na zmiernenie príznakov osteochondrózy, zmiernenie bolesti a zníženie zápalu. Môže sa použiť vo forme tabliet alebo ako injekcie (v závažných prípadoch). Trvanie liečebného cyklu je od 7 do 14 dní;
 • chondroprotektory - na posilnenie medzistavcových platničiek a chrupavkového tkaniva;
 • vitamíny skupiny B;
 • cievne lieky - na zlepšenie krvného zásobenia chrbtice;
 • glukokortikosteroidy – používajú sa ako injekcie do postihnutej oblasti (pri ťažkých formách ochorenia);
 • svalové relaxanciá - na uvoľnenie svalov, zmiernenie bolesti a zápalu.

Masáž pri osteochondróze

Terapeutická masáž uvoľňujúca napätie pri osteochondróze

Masážny kurz osteochondrózy sa musí absolvovať raz za šesť mesiacov. Terapeutická masáž odstraňuje napätie, uvoľňuje napätie a zlepšuje krvný obeh v postihnutej oblasti. O vhodnosti predpísať masáž môže povedať iba lekár, predpokladom je remisia choroby.

Trakcia (spinálna trakcia)

Umelá trakcia chrbtice sa vykonáva iba pod dohľadom zdravotníckeho personálu pomocou špeciálneho vybavenia. Kvalitná trakcia umožňuje rovnomerné rozloženie stavcov v chrbtici. Bolesť, štípanie a zápal sú znížené.

Manuálna terapia

Manuálna terapia osteochondrózy chrbtice sa používa na korekciu zakrivenia. Špecialista cielene pôsobí na svalový a kostrový systém pacienta. Po terapii sa zlepšuje krvný a lymfatický obeh, ustupuje stuhnutosť a objavuje sa pohyblivosť.

Fyzioterapeutická liečba osteochondrózy

Praktizuje sa len v období remisie ochorenia, v akútnej fáze je tento spôsob liečby zakázaný. Fyzioterapia sa používa ako pomocná terapia spolu s medikamentóznou liečbou. Na zníženie príznakov osteochondrózy používajú špecialisti laser, magnety a prúd (nízka frekvencia).

Akupunktúra

Akupunktúra pomôže zmierniť bolesť pri osteochondróze

Základom akupunktúry je správne pôsobenie na reflexné zóny a bolestivé body. Terapia je predpísaná iba v spojení s terapeutickou masážou na zvýšenie účinnosti. Terapia obnovuje možnosť prirodzeného zaťaženia chrbtice bez bolesti.

Cvičebná terapia pre osteochondrózu

Fyzikálna terapia je účinná pri všetkých typoch osteochondrózy a môže byť predpísaná pacientom akejkoľvek vekovej kategórie. Typ cvičení a trvanie ich vykonávania predpisuje lekár. Mierna fyzická aktivita pomáha posilňovať chrbtové svaly, zvyšuje pohyblivosť a pružnosť chrbtice a zlepšuje stav pacienta.

Pacientovi môžu byť predpísané tieto typy tried: kineziterapia, liečebné plávanie, cesta zdravia, mechanoterapia.

Dôležité!Triedy cvičebnej terapie sú počas obdobia exacerbácie osteochondrózy kontraindikované!

Chirurgická liečba osteochondrózy

Pri osteochondróze chrbtice je zriedkavo predpísaná operácia ako jediná možnosť liečby. Ľudská chrbtica má zložitú štruktúru s mnohými stavcami a nervovými zakončeniami, ktoré ovplyvňujú koordinované fungovanie celého tela. S chirurgickým zákrokom existuje vysoké riziko komplikácií, preto sa predpisuje iba v najťažších prípadoch alebo pri absencii zlepšenia iných liečebných metód.

Prevencia osteochondrózy chrbtice

Prevencia je najlepší spôsob, ako znížiť riziko vzniku osteochondrózy a dosiahnuť remisiu existujúceho ochorenia chrbtice. Hlavná vec, ktorú si treba pamätať pri vykonávaní preventívnych cvičení, je, že by mali byť pravidelné a iba počas obdobia remisie.

Je lepšie súčasne vykonávať gymnastickú zostavu jednoduchých cvičení. Aby ste na ne nezabudli, nastavte si pripomienku na mobilnom telefóne alebo ich zaraďte do svojich ranných hygienických rituálov.

 1. Položte si čelo do dlane, napnite krčné svaly. Prevedenie - 3 sady po 5-7 sekundách. Potom zopakujte to isté so zadnou časťou hlavy a dlaňou.
 2. Poloha ramien je vyrovnaná, hlava je rovná. Pomaly nakloňte hlavu čo najviac doprava, potom doľava. Vykonajte 5-krát (pomaly).
 3. Pomaly zakloňte hlavu trochu dozadu. Napnite svaly krku a postupne posúvajte bradu smerom k hrudníku. Urobte 5-7 krát.
 4. Umiestnite ľavú dlaň do blízkosti ľavej spánkovej oblasti (potom pravú dlaň a pravý spánky). Zatlačte na dlaň a napnite svaly krku. Vykonanie - 3 krát po 10 sekúnd.
Vykonávanie preventívnych cvičení proti osteochondróze

Dôležité!Pri cvičení sa neponáhľajte. Taktiež je zakázané robiť krúživé pohyby hlavou kvôli vysokému riziku poranenia a zovretia nervových zakončení.

Druhý súbor preventívnych cvičení proti osteochondróze je možné vykonávať kedykoľvek (najmä po práci alebo prepätí), ale aj pravidelne:

 1. Postavte sa rovno, nohy pri sebe, ruky uvoľnené, zhlboka sa nadýchnite. Zdvihnite ruky, vydýchnite. Prístup - 6-8 krát.
 2. Ľahnite si na brucho, ruky pozdĺž tela, uvoľnene. Ohnite sa hore, oprite si ruky, pokúste sa zdvihnúť hlavu a nohy. Zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd. Vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte - 5-7 krát.
 3. Sadnite si na stoličku. Položte ruky za hlavu (zhlboka sa nadýchnite), ohnite sa 4-5 krát dozadu tak, aby sa lopatky dotýkali operadla stoličky (výdych). Opakujte - 5-7 krát.
 4. Postavte sa, ohnite sa, zhlboka sa nadýchnite. Uvoľnite ruky, predkloňte sa, pomaly spustite hlavu a ramená - s výdychom. Prístup - 10 krát.
 5. Postavte sa na všetky štyri. Hlavu rovno. Prehnite chrbát a zostaňte v tejto polohe 3-4 sekundy. Vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte 5-7 krát.

Ako stáť, ležať a sedieť s osteochondrózou?

Znalosť správnych postojov, ktoré pomáhajú rovnomerne rozložiť záťaž na celú chrbticu, je potrebná nielen pre pacientov s osteochondrózou, ale pre všetkých ľudí. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel zaznamenáte výrazné zlepšenie celkového stavu a zníženie zaťaženia chrbta. Okrem toho môžete chrániť chrbticu pred mnohými chorobami s vážnymi bolestivými príznakmi.

Ako správne sedieť?

Nesprávna a správna poloha chrbta v sede s osteochondrózou

Učíme sa sedieť bez stláčania, bez toho, aby sme vyvolali riziko deformácie chrbtice a rozvoja osteochondrózy:

 • Kritériá pre výber stoličky/stoličky: hĺbka sedadla - 2/3 dĺžky bokov, výška sedadla by sa mala rovnať dĺžke predkolenia. Takto budú vaše nohy spočívať na podlahe. Malí ľudia si musia pod nohy umiestniť malý schodík alebo lavičku;
 • dávajte pozor na hĺbku pracovnej plochy. Mal by byť taký, aby nohy nemuseli byť držané nabok alebo silne ohnuté;
 • Pri dlhšej práci v sede urobte prestávku každých 20 minút. Zmeňte polohu nôh, prechádzajte sa, robte ľahkú gymnastiku;
 • sadnúť za volant s minimálnym stresom. Chrbát by ste mali opierať o sedadlo, pomôže vám v tom malý vankúšik alebo podložka medzi stoličku a spodnú časť chrbta. Ak je to možné, vystúpte z auta každých 25-30 minút, aby ste sa zahriali;
 • Silne čalúnený nábytok nie je dobrý nábytok na každodenné použitie. Pre rovnomerné zaťaženie chrbtice je potrebné podoprieť telo na sedacích hrboľoch, čo je možné len pri sedení na stredne tvrdom povrchu;
 • Váš chrbát by sa mal vždy dotýkať operadla vašej stoličky/pracovnej stoličky. Pokúste sa sedieť vzpriamene, vyhýbajte sa silným ohybom krku;
 • neseďte/neležte dlho v jednej polohe.

Ako sa správne postaviť?

Ak človek stojí dlhší čas v jednej polohe, dochádza k silnému zaťaženiu driekovej oblasti (a celej chrbtice), čo ju negatívne ovplyvňuje. Aby ste predišli prílišnému namáhaniu chrbtice a zvýšeniu rizika deformácie, dodržujte jednoduché pravidlá:

 • nestojte v jednej polohe dlhšie ako 10 minút, zmeňte polohu nôh a rúk;
 • uvoľnite napätie v krku - nakloňte hlavu doprava a doľava, natiahnite ruky dopredu, ohnite chrbát dopredu a dozadu - uvoľnite chrbát a kríže;
 • keď niečo zdvíhate z podlahy, zohnite sa, pokrčte kolená alebo si podrepnite, nájdite si oporu pre ruky;
 • pohybovať sa, chodiť na krátke vzdialenosti, aby ste nezostali stáť;
 • snažte sa pri domácich prácach (upratovanie, žehlenie, varenie) príliš neohýbať (chrbát, hlava). Pri čistení nízkych alebo ťažko prístupných plôch si kľaknite na 1 koleno.

Ako si ľahnúť?

Ideálnou voľbou plochy na spanie je posteľ so stredne tvrdým matracom (ideálne ortopedickým, ktorý zachováva fyziologické krivky chrbtice). Posteľ by nemala byť drevená ani príliš mäkká.

Ako si správne ľahnúť, ak máte silné bolesti?

 • bolesť chrbta - ľahnite si na brucho a pod spodnú časť chrbta položte malý vankúš (aby ste nezvýšili bolesť ohýbaním);
 • bolesť v nohách - položte pod kolená vankúš (z uteráka alebo prikrývky). Bolestivý syndróm sa bude postupne znižovať;
 • bolesť krku - dajte si ruku pod hlavu alebo vankúš pod krk.
Ako neležať a čo robiť, ak máte osteochondrózu so silnou bolesťou

Ako vstať z postele ráno počas záchvatu osteochondrózy?

 • urobte krátku rozcvičku horných a dolných končatín;
 • zmeniť svoju pozíciu;
 • presuňte sa z ležiacej polohy do sediacej polohy, zovretie nohy rukami ohnutými v kolene;
 • spustite nohy na podlahu jeden po druhom;
 • vstávajte postupne, každý náhly pohyb môže zvýšiť bolesť.

Ako správne dvíhať a presúvať činky?

Nesprávne zdvíhanie a nosenie ťažkých predmetov je jednou z najčastejších príčin hernií, osteochondrózy a výčnelkov. Ostré zdvíhanie závažia je spojené s náhlym „streľbou" v rôznych častiach chrbtice a objavením sa akútnej bolesti, ktorá bude pretrvávať dlhú dobu. Otáčanie tela pri prenášaní ťažkých predmetov je tiež zakázané.

Nesprávny a správny spôsob zdvíhania závažia s osteochondrózou chrbtice

Ako zdvihnúť ťažký predmet?

 1. Noste široký pás.
 2. Podrepnite sa. Udržujte krk a chrbát rovno.
 3. Zaistite predmet oboma rukami, pomaly stúpajte, držte chrbát rovno.

Ako presunúť ťažký predmet?

 • náklad rovnomerne rozložte na obe ruky, nenoste všetko v jednom;
 • s diagnostikovanou osteochondrózou sa neodporúča zdvíhať závažia viac ako 15 kg;
 • kúpiť batoh (dôležitou podmienkou je ortopedický chrbát a široké popruhy). Výhody používania batohu sú rovnomerné zaťaženie chrbtice + voľné ruky;
 • Nenakláňajte sa prudko dopredu ani dozadu.

Záver

Osteochondróza chrbtice sa najčastejšie rozvíja vo veku 25-40 rokov. Rizikovou skupinou pre chorobnosť sú ľudia s pasívnym životným štýlom, tí, ktorí väčšinu času trávia v stoji alebo v nesprávnych polohách, s veľkou záťažou chrbtice. Osteochondrózu je možné vyliečiť konzervatívnymi metódami, s výhradou včasnej konzultácie s odborníkom. V pokročilých prípadoch sa používa chirurgická intervencia. Samoliečba je kontraindikovaná.

Pravidelné preventívne cvičenia pomôžu znížiť príznaky osteochondrózy a zachovať funkčnosť chrbtice a chrániť ju pred deformáciou. Ak zanedbávate svoje zdravie, pacient môže odložiť návštevu lekára, kým sa nevyskytnú prietrže, paralýza a invalidita.