Artróza: čo to je, typy a stupne vývoja ochorenia

Zistite, čo je artróza a aké rôzne typy a stupne tohto ochorenia existujú. Získajte informácie o príčinách a príznakoch artrózy, ako aj o spôsoboch jej liečby a prevencie.

Artróza je časté ochorenie pohybového aparátu spojené s narušením štruktúry a funkcie kĺbov. Ochorenie je chronické a zvyčajne sa rozvíja postupne, jeho prejavy sa vekom zintenzívňujú. Artróza môže byť určená rôznymi znakmi, ako je bolesť, obmedzený pohyb, deformácia kĺbov atď.

Artróza sa môže vyskytnúť v akomkoľvek kĺbe, ale najčastejšie sú postihnuté veľké kĺby: koleno, bedrový kĺb, rameno, lakeť. Ochorenie môže byť tiež rozdelené do niekoľkých typov v závislosti od toho, ktorý kĺb je postihnutý. Ide napríklad o maxilofaciálnu artrózu, digitálnu artrózu, osteoartrózu chrbtice a mnohé ďalšie.

Každý typ artrózy má svoje vlastné charakteristiky, ale spoločným znakom je strata funkcie kĺbov, ktorá môže viesť k významným narušeniam života pacienta. Aby sa predišlo vážnym následkom, je dôležité pri prvých príznakoch ochorenia konzultovať s odborníkom a začať liečbu včas, ktorá môže byť buď liečivá alebo chirurgická.

Artróza: stupne a typy ochorenia

Stupne artrózy

Artróza je ochorenie, ktoré sa môže rozvíjať postupne a prejsť niekoľkými štádiami. Stupeň artrózy závisí od toho, ako vážne sú kĺby postihnuté a aké zmeny v nich nastali. Zvyčajne existujú tri stupne artrózy.

 • Prvý stupeň– v tomto štádiu ochorenia môže pacient po fyzickej aktivite alebo dlhšom pobyte v jednej polohe pociťovať len menšie bolesti kĺbov. Je tiež možné stratiť hluk pri pohybe kĺbov.
 • Druhý stupeň– v tomto štádiu artrózy sa bolesť zintenzívňuje najmä pri pohybe, možný je aj opuch a pohyb kosti v kĺbe.
 • Tretí stupeň– najzávažnejšie štádium artrózy, pri ktorom sa bolestivý syndróm stáva neznesiteľným a kĺb nie je schopný plne vykonávať svoje funkcie. V tomto prípade je potrebná okamžitá lekárska pomoc.

Typy artrózy

Osteoartróza môže postihnúť rôzne kĺby, ale najčastejšie sa vyskytuje v kolenách, bedrách, lakťoch a ramenách. Rozlišujú sa nasledujúce typy artrózy.

 1. Artróza kolena- Ide o jeden z najbežnejších typov artrózy, ktorá postihuje kolenné kĺby. Môže sa vyskytnúť v dôsledku zranenia alebo nadmerného používania kĺbov, ako aj dedičných faktorov.
 2. Artróza bedrového kĺbuje lézia panvových a bedrových kĺbov, ktorá sa často vyskytuje u ľudí nad 50 rokov alebo u tých, ktorí majú na ochorenie predispozíciu.
 3. Artróza lakťaje ochorenie, ktoré postihuje lakťový kĺb. Zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku poranenia alebo nadmerného zaťaženia kĺbu, ako aj opakovaných drobných poranení, ktoré spôsobujú mikrotraumu v kĺbe.
 4. Artróza ramenaje lézia ramenného kĺbu, ktorá sa môže vyskytnúť buď v dôsledku zranenia alebo v dôsledku rôznych chorôb, ako je reumatoidná artritída alebo juvenilná artritída.

V každom prípade je potrebné sledovať stav svojich kĺbov a pri prvých príznakoch ochorenia sa poradiť s lekárom, aby sa predišlo vzniku artrózy.

Artróza: pojem a príčiny vývoja

Artróza je ochorenie pohybového aparátu, ktoré vedie k degeneratívnym zmenám v chrupavkovom tkanive kĺbov. Ochorenie sa prejavuje vo forme bolesti, stuhnutosti pohybu a deformácie kĺbov, čo môže viesť k narušeniu plnohodnotných životných aktivít pacienta.

Hlavným dôvodom rozvoja artrózy je poškodenie chrupavky zodpovednej za funkciu kĺbov tlmiacich nárazy. Poškodenie môže byť spôsobené mechanickým poškodením, zvýšeným zaťažením určitých oblastí, zhoršeným krvným obehom a výživou tkanív.

Na vznik artrózy môžu vplývať rôzne faktory, ako je vek, dedičnosť, metabolické poruchy, obezita, hormonálne poruchy, ale aj mechanická záťaž spojená s profesionálnymi alebo domácimi aktivitami.

Druhy artrózy:

 1. koxartróza (poškodenie bedrového kĺbu);
 2. Gonartróza (poškodenie kolenného kĺbu);
 3. Humerálna artróza (poškodenie ramenného kĺbu);
 4. Rádiokarpálna artróza (poškodenie karpálno-radiálneho kĺbu);
 5. Interfalangeálna artróza (poškodenie interfalangeálnych kĺbov prstov).

Na diagnostiku artrózy sa vykonáva rádiografia, počítačová tomografia, zobrazovanie magnetickou rezonanciou, ako aj klinické a laboratórne testy. Liečba zahŕňa konzervatívne metódy (lieková terapia, fyzioterapia, manuálna terapia), ako aj chirurgické metódy vrátane náhrady kĺbov.

Typy artrózy

Artróza je ochorenie kĺbov, ktoré sa vyznačuje postupnou deštrukciou chrupavkového tkaniva. Existuje niekoľko typov artrózy, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a príčiny vývoja.

Osteoartróza

stupeň artrózy kĺbov

Osteoartróza je najčastejším typom artrózy, ktorá vzniká v dôsledku prirodzeného starnutia organizmu a opotrebovania kĺbov. Charakteristickým znakom artrózy je deštrukcia chrupavkového tkaniva, čo vedie k bolesti pri pohybe a obmedzenej pohyblivosti kĺbu.

Posttraumatická artróza

reumatoidná artritída

Posttraumatická artróza vzniká v dôsledku úrazu, ktorý poškodí kĺb, napríklad zlomeniny. Rekonštrukcia kĺbu môže viesť k nedokonalej obnove chrupavkového tkaniva, čo môže viesť k rozvoju artrózy.

Reumatoidná artróza

Reumatoidná artróza je systémové ochorenie spojené so zvýšenou aktivitou imunitného systému. V tomto prípade dochádza k zápalu kĺbov, čo vedie k deštrukcii chrupavky a deformácii kĺbov.

Zhrnutie:Existuje niekoľko typov artrózy, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky a príčiny vývoja. Osteoartróza je najbežnejším typom spojeným s prirodzeným starnutím a opotrebovaním kĺbov. Posttraumatická artróza vzniká následkom poranenia kĺbov a reumatoidná artróza je spojená so zvýšenou aktivitou imunitného systému a vedie k deformácii kĺbov.

Ako sa vyvíja artróza?

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré je charakterizované dysfunkciou chrupavky, štruktúry a funkcie kostnej a svalovej hmoty. Rozvoj artrózy začína postupným opotrebovaním tkaniva chrupavky, čo vedie k jej dehydratácii, strate pružnosti a pohyblivosti. To spôsobuje degeneratívne zmeny v kĺbe, ktoré zvyčajne spôsobujú vážne poškodenie kĺbu.

Keď sa chrupavka začne opotrebovávať, je narušená jej funkcia tlmenia mechanických nárazov a vzniká patologický kontakt medzi kĺbovými segmentmi. Opotrebované končatiny kostí sú drsné a zubaté a vyčnievajú oproti rovine povrchu kĺbu. To vedie k narušeniu adhézie kĺbových povrchov k sebe, zvýšeniu ich zaťaženia a rozvoju dodatočného trenia, čo urýchľuje opotrebovanie chrupavky.

Rozvoj artrózy je teda spojený s pomalou progresiou poškodenia chrupavky, zmenami kostného tkaniva, úbytkom synoviálnej tekutiny a stratou jej olejových vlastností. Symptómy artrózy sa zvyčajne objavujú s vekom, ale môžu sa vyskytnúť aj v dôsledku zranenia alebo namáhania kĺbu, ako aj v dôsledku nezdravého životného štýlu, ktorý znižuje schopnosť tkanív opravovať a udržiavať normálne funkcie tela.

Artróza: typy, stupne, príznaky

Aké príznaky sa vyskytujú pri artróze?

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré môže viesť k narušeniu ich funkcií a životnej činnosti. Toto ochorenie môže spôsobiť rôzne príznaky, vrátane:

 • Bolesť kĺbov. Toto je najčastejší príznak artrózy. Zvyčajne sa bolesť zvyšuje s pohybom a znižuje sa v pokoji. Môže to byť ostré alebo nudné a bolestivé.
 • Obmedzenie pohybu v kĺbe. Pri artróze môžete mať pocit, že kĺb stuhol a nedá sa pohnúť. Pacient môže mať problémy napríklad s ohýbaním alebo narovnávaním kolena alebo lakťa.
 • Chrumkanie alebo hluk pri pohybe. Pri artróze sa môže objaviť chrumkanie alebo hluk v kĺboch, ktorý sa vyskytuje pri každom pohybe.
 • Opuch a začervenanie. V niektorých # 1093; V prípadoch artrózy môže viesť k opuchu a začervenaniu kĺbu. To sa však stáva len zriedka.
 • Deformácia kĺbov. Pri dlhšom priebehu ochorenia môže dôjsť k chronickej deformácii kĺbu, ktorá bude sprevádzaná aj bolesťou a obmedzením pohybu.

Ak spozorujete takéto príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu.

Ako sa diagnostikuje artróza?

Základné diagnostické metódy

Na diagnostiku artrózy sa používajú rôzne metódy. Hlavné sú:

 • Klinické vyšetrenie pacienta;
 • Rádiografia;
 • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI);
 • Počítačová tomografia (CT);
 • Artroskopia.

Klinické vyšetrenie

Klinické vyšetrenie pacienta vykonáva lekár, ktorý vyšetrí kĺb na bolesť, opuch, obmedzenú pohyblivosť a iné príznaky artrózy. Okrem toho lekár kladie otázky o povahe bolesti, jej trvaní a prejavoch v rôznych situáciách.

Rádiografia

Rádiografia vám umožňuje určiť stupeň poškodenia kĺbov a identifikovať charakteristické zmeny, ktoré sú charakteristické pre artrózu. Táto diagnostická metóda umožňuje určiť redukciu kĺbových priestorov, prítomnosť kostných klíčkov a deformácie kĺbov.

Magnetická rezonancia

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) pomáha presnejšie určiť povahu poškodenia kĺbov a identifikovať ďalšie zmeny, ktoré nie sú prístupné rádiografii.

CT vyšetrenie

Počítačová tomografia (CT) je presnejšou metódou diagnostiky artrózy v porovnaní s rádiografiou, pretože umožňuje vytvoriť podrobnejší obraz kĺbu.

Artroskopia

Artroskopia umožňuje vyšetrenie kĺbu pomocou špeciálneho nástroja - artroskopu. Táto diagnostická metóda umožňuje presnejšie určiť stupeň poškodenia kĺbov a identifikovať príčinu rozvoja artrózy.

Liečba artrózy: vlastnosti v závislosti od stupňa vývoja

diagnostika artrózy kĺbov

1. stupeň artrózy

V prvej fáze vývoja artrózy je potrebné prijať opatrenia na zachovanie kĺbov a posilnenie svalového systému. Fyzická aktivita a mierne cvičenie pomôžu posilniť vaše svaly a zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Zároveň by ste sa mali vyhýbať prílišnému stresu a sedavému spôsobu života.

Artróza 2. stupňa

V tomto štádiu vývoja artrózy je hlavnou úlohou znížiť bolesť a zabrániť ďalšej deštrukcii kĺbov. V tomto prípade môžu pomôcť fyzioterapeutické procedúry, masáže, ako aj použitie protizápalových liekov a liečivých mastí. Odporúča sa tiež pravidelne cvičiť kĺby a svaly.

Artróza 3. stupňa

V treťom štádiu artrózy dochádza k výraznej deštrukcii kĺbového povrchu, čo môže viesť k vážnym obmedzeniam pohybu. V tomto prípade je často predpísaná operácia na obnovenie kĺbu a obnovenie jeho funkčnosti. Na obnovenie funkcie kĺbov po operácii sú potrebné aj rehabilitačné liečby vrátane fyzikálnej terapie a rehabilitačných cvičení.

Základné metódy prevencie artrózy

Udržujte si normálnu telesnú hmotnosť

Nadmerná telesná hmotnosť negatívne ovplyvňuje stav kĺbov, najmä tých, ktoré sú viac zaťažované. Pri artróze je hmotnosť jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku ochorenia. Čím väčšia hmotnosť, tým väčšia sila je vyvíjaná na kĺby a tým rýchlejšie postupuje degeneratívny proces v tkanive chrupavky. Aby sa zabránilo rozvoju artrózy, je potrebné čo najviac kontrolovať svoju hmotnosť a vyhýbať sa nadmernému nárastu telesnej hmotnosti.

Cvičte pravidelne

Slabé svaly a najmä ochabnuté kĺbové svaly sú rizikovými faktormi artrózy. Pravidelné cvičenia, ktoré posilňujú svaly tela a kĺby, pomôžu predchádzať rozvoju artrózy. Malo by sa pamätať na to, že nadmerné zaťaženie kĺbov môže negatívne ovplyvniť stav chrupavky. Preto je potrebné voliť cviky, ktoré nepovedú k výraznému zaťaženiu kĺbov, no zároveň pomôžu spevniť svaly.

Vyberte si správnu obuv

Topánky, najmä tie, ktoré nosíte pravidelne, môžu mať významný vplyv na zdravie kĺbov. Vyhnite sa noseniu vysokých podpätkov, pretože môžu vyvíjať ďalší tlak na kolenné kĺby a prispievať k rozvoju artrózy. Vyhýbať by ste sa mali aj veľmi tvrdým a tesným topánkam, ktoré môžu viesť k nesprávnemu uloženiu chodidiel a zvýšenému namáhaniu kĺbov.

Výživné jedlo

Výživná a vyvážená strava má veľký význam pre udržanie zdravia nielen kĺbov, ale celého organizmu ako celku. Ak máte artrózu, mali by ste zvýšiť konzumáciu potravín bohatých na vápnik a vitamín D, ktoré pomáhajú posilňovať kosti a kĺby. Je tiež veľmi dôležité piť dostatok vody na udržanie optimálnej úrovne hydratácie chrupavkového tkaniva.

Dodržiavajte pravidlá hygieny a prevencie poranení kĺbov

Dodržiavanie hygienických pravidiel a prevencia poranení kĺbov pomôže predchádzať rozvoju artrózy. Zbytočne nezaťažujte kĺby, nevykonávajte prudké pohyby, nedvíhajte ťažké bremená a pri športovaní používajte chrániče kĺbov.

Komplikácie artrózy

Artróza je progresívne ochorenie kĺbov, ktoré môže viesť k rôznym komplikáciám. Jednou z najzávažnejších komplikácií artrózy je úplná deštrukcia kĺbu. Akonáhle je kĺb úplne zničený, dá sa urobiť len málo pre obnovenie jeho funkcie a zmiernenie bolesti.

Medzi ďalšie komplikácie artrózy patrí obmedzený pohyb v kĺbe a strata funkčnosti. V niektorých prípadoch môže byť na odstránenie problému potrebná operácia.

Ďalšou možnou komplikáciou artrózy je rozvoj zápalového procesu v kĺbe. To môže viesť k bolesti, opuchu a strate funkcie kĺbov.

Komplikáciám artrózy sa dá predísť, ak vyhľadáte pomoc, keď sa začnú objavovať drobné zmeny na kĺboch. Aby sa znížilo riziko komplikácií, je dôležité sledovať svoje zdravie, udržiavať zdravý životný štýl a pravidelne konzultovať s lekárom prevenciu a liečbu artrózy.

Artróza a zdravotné postihnutie: čo potrebujete vedieť?

Čo je artróza?

Artróza je chronické ochorenie pohybového aparátu, pri ktorom je narušená funkcia kĺbov. Charakteristickými znakmi sú bolesti kĺbov a ich deformácia. Osteoartróza sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek kĺbe tela, ale najčastejšie sú postihnuté kolenné, bedrové a ramenné kĺby.

Typy a stupne artrózy

V závislosti od toho, ktorý kĺb je postihnutý, existuje niekoľko typov artrózy: koleno, bedrový kĺb, rameno, ruka, zápästie.

Stupeň artrózy sa môže líšiť. Ľahká artróza je charakterizovaná miernou bolesťou a obmedzeným stupňom deformácie kĺbov. Priemerný stupeň artrózy sa vyznačuje silnou deformáciou kĺbu a bolestivými pocitmi aj v pokoji. Ťažká artróza je sprevádzaná zhoršenou pohyblivosťou kĺbov a silnými bolesťami.

Artróza a invalidita

V prípade ťažkej artrózy, keď je narušená pohyblivosť kĺbov a človek pociťuje silné bolesti, môžete požiadať o invaliditu. O pridelení invalidity rozhoduje komisia po lekárskej prehliadke. Každý prípad sa posudzuje individuálne a rozhoduje sa na základe dostupnosti zdravotných indikácií, ktoré určujú lekári.

Obmedzenia pre artrózu a invaliditu

Väčšina ľudí trpiacich artrózou má obmedzenia v pohybe, čo sťažuje ich bežné aktivity. Po priradení k zdravotnému postihnutiu sa takýmto pacientom môžu poskytnúť ďalšie výhody, napríklad dávky, bezplatné lieky a lekárske služby, ako aj možnosť kontaktovať organizácie sociálnej ochrany.

Ako si udržať zdravé kĺby s artrózou?

ako udržať kĺby zdravé

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré vedie k narušeniu ich funkcií a degenerácii chrupavkového tkaniva. Existujú však spôsoby, ako udržať zdravé kĺby s artrózou.

Udržujte si normálnu hmotnosť

Nadváha je hlavným nepriateľom kĺbov. Hmotnosť zaťažuje kĺby a urýchľuje ich zničenie. Sledujte preto svoju hmotnosť a v prípade potreby ju znížte.

Získajte fyzickú aktivitu

telesná výchova pri artróze

Fyzická aktivita je potrebná na posilnenie svalov a väzov, čo pomáha znižovať stres na kĺby. Treba sa však vyhnúť silným nárazom a traumatickým zaťaženiam, pretože môžu poškodiť kĺby.

Venujte pozornosť výžive

Výživa je dôležitým aspektom zdravia kĺbov. Potraviny bohaté na vápnik a vitamíny posilňujú kosti a kĺby. Musíte však obmedziť konzumáciu tučných, sladkých a údených jedál, pretože zhoršujú stav kĺbov.

Navštívte svojho lekára

Je dôležité pravidelne navštevovať lekára a sledovať stav vašich kĺbov. Artróza sa nedá vyliečiť, no jej príznaky možno zmierniť liečbou a špeciálnymi cvičeniami.

Dodržiavanie týchto odporúčaní pomôže udržať zdravé kĺby s artrózou. Je dôležité pochopiť, že najmenšie nepohodlie v kĺboch by sa malo brať vážne a mali by sa prijať opatrenia na ich posilnenie.

Otázka odpoveď:

Čo je artróza?

Artróza je chronické ochorenie kĺbov, ktoré je charakterizované deštrukciou chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho dochádza k deformácii a obmedzeniu pohyblivosti kĺbov.

Aké druhy artrózy existujú?

Existuje niekoľko typov artróz, ktoré sa líšia podľa toho, kde sú kĺby postihnuté. Napríklad koxartróza (artróza bedrového kĺbu), gonartróza (artróza kolenného kĺbu), osteoartróza (artróza prstov na rukách a nohách), cervikálna artróza (artróza krčného stavca) atď.

Aké príznaky sú charakteristické pre artrózu?

Príznaky artrózy sa môžu líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia. Hlavnými príznakmi sú bolesť a nepohodlie v kĺboch, stuhnutosť a obmedzená pohyblivosť, chrumkavé a praskavé zvuky pri pohybe kĺbov, opuchy a začervenanie kĺbov.

Aké faktory môžu spôsobiť rozvoj artrózy?

Rizikovými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju artrózy, môže byť vek, pohlavie, dedičnosť, poranenia a preťaženie kĺbov, obezita, poruchy metabolizmu vápnika a vitamínu D a ďalšie ochorenia, ako je cukrovka a dna.

Aké metódy liečby sa používajú pri artróze?

Na liečbu artrózy možno použiť rôzne metódy, vrátane liekovej terapie, cvičenia a rehabilitačných opatrení, masáží a fyzikálnej terapie. V niektorých prípadoch môže byť potrebná operácia - endoprotetika alebo artroskopia.

Aká je životná prognóza ľudí s artrózou?

Životná prognóza ľudí s artrózou závisí od stupňa ochorenia a včasnosti liečby. Ak sa liečba neuskutoční, sú možné komplikácie a obmedzenia pohyblivosti kĺbov. Pri včasnom začatí liečby a dodržiavaní odporúčaní lekára môže väčšina pacientov s artrózou udržiavať plnohodnotný životný štýl a pracovať.